Sauna fińska - wpływ na organizm człowieka

Jak wpływa na nas sauna fińska?

Saunarium w Katowicach

Większość ludzi doświadcza przyjemnych odczuć po saunowaniu. Jak twierdzą lekarze, którzy zajmowali się badaniem tematu, najprawdopodobniej jest wynikiem nie tylko odczucia przyjemnego ciepła ale również efektu zwiększenia pulsu o 30 procent podczas pobytu w saunie. W reakcji na wysoką temperaturę organizm ludzki podwaja ilość krwi, która jest pompowana przez serce w ciągu minuty. Większość krwi jest przetaczana z organów wewnętrznych w kierunku skóry, co jest widoczne w postaci zarumienienia podczas zabiegów saunowych. Efekt zarumienienia jest widoczny przez kilka godzin po wyjściu z sauny, a nasza skóra wygląda na lepiej „odżywioną” i zdrowszą.

Sauna fińska charakteryzuje się suchym i gorącym powietrzem z bardzo niską wilgotnością. To tłumaczy dlaczego organizm ludzki jest w stanie tolerować przebywanie w takim środowisku przez znaczną ilość czasu. Piętnastominutowe sense są zdrowe, ale przebywanie w takich warunkach powyżej dwudziestu minut grozi ryzykiem omdleń. Nadmierne narażanie organizmu na przegrzanie powoduje znaczne odwodnienie oraz wyczerpanie z przegrzania narządów wewnętrznych.

Wiele osób uważa, że traci po saunie zbędne kilogramy. W pierwszej fazie spadek masy ciała jest spowodowana tylko utratą wody, który powinien zostać natychmiast uzupełniony. Jednakże przebywanie w ekstremalnie wysokiej temperaturze wymaga od naszego ciała intensywnej pracy by się chłodzić co powoduje duży wydatek energetyczny a co za tym idzie spalenie zbędnych kalorii.

Saunowanie jest również polecane osobom z nadmiernym napięciem mięśniowym spowodowanym treningiem lub stresem. Natomiast wszelkiego rodzaju zranienia oraz zapalenia mięśni są przeciwwskazaniem do korzystania z gorących temperatur. Powyższe urazy powinny być chłodzone. Sauna fińska nie powinna być również odwiedzana przez kobiety w ciąży, osoby z infekcjami skórnymi oraz chorobami nerek i serca.

Pamiętaj by podczas korzystania z sauny uzupełniać ilość wody w organizm. Odwodnienie niweczy większość pozytywnych efektów saunowania.

Powrót do listy artykułów